Tajomná Noc divadiel na Spiši

Návštevníkov čaká divadelná mapa, nepoznané zákulisie, aj Polnočné tajomstvá

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa v sobotu 18. novembra zapojí do 14. ročníka podujatia európskeho významu Noc divadiel s podtitulom Sen noci divadelnej

Noc divadiel sa v Spišskom divadle začne už popoludní interaktívnym programom pre deti a ich rodičov. „Všetci návštevníci, ktorí zavítajú do divadla od 14-tej hodiny, dostanú do ruky divadelnú mapu, s ktorou budú putovať po divadle a na jednotlivých stanovištiach zbierať pečiatky. Detské prehliadky sú pripravené tri – každú hodinu jedna s tým, že ju môže absolvovať 25 záujemcov. Preto je potrebné zaregistrovať sa na telefónnom čísle 0948 194 643, alebo e-mailom na prevadzkasd@gmail.com,“ konkretizuje riaditeľ divadla Radovan Michalov. Na účastníkov čakajú rozprávkové kostýmy, objavovanie divadelných profesií a tí odvážni si budú môcť vyskúšať prácu režiséra, scénografa či hudobného skladateľa. Divadelná mapa zavedie návštevníkov aj do kancelárie riaditeľa, hereckých šatní a neprístupných tajných zákutí storočnej budovy divadla. 

 

Po komédii prídu Polnočné tajomstvá

Program pre dospelých otvorí o 19-tej hodine brilantná francúzska komédia Meno, ktorú s úspechom uvádzajú divadlá v celej Európe. Vtipný príbeh by sa mohol odohrať v ktorejkoľvek rodine: päť postáv, príjemné posedenie pri večeri a – prekvapivý zvrat. V pohodovom rodinnom prostredí vznikne konflikt pre zdanlivo banálny problém – meno dieťaťa, ktoré sa má narodiť. Debata sa zmení na nečakane ostrú výmenu názorov, kde už nikto netají, čo si o tom druhom myslí. 

Vtipným záverom príbehu však rozhodne Noc divadiel v Spišskom divadle nekončí. SD pripravilo pre divákov stretnutie s obľúbenými herečkami a hercami a ďalší netradičný zážitok. Na návštevníkov po predstavení čaká talkshow Polnočné tajomstvá, v ktorej sa hercov z komédie Meno budeme pýtať na tajomstvá – divadelné, aj osobné. Večerný program vyvrcholí tajomnou nočnou prehliadkou divadla. „Treba si však takisto na ňu vopred zarezervovať vstup, keďže je obmedzená na 25 účastníkov,“ pripomína riaditeľ divadla. 

 

Čo je Noc divadiel?

Noc divadiel sa koná každoročne vždy tretiu novembrovú sobotu. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008 a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala v roku 2008 v Chorvátsku. Odvtedy sa stovky európskych divadiel počas jednej noci spoja a ponúkajú divákom netradičné divadelné zážitky. Aj na Slovensku plynie program až do neskorých večerných a nočných hodín, kedy profesionálne aj amatérske divadlá otvárajú dvere a zákulisia, aby prezentovali divadlo inovatívnym spôsobom. 

Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD