Prvú premiéru aktuálnej sezóny odohrá divadlo na ulici

Festival Divadelný Spiš ukončí produkcia Pouličného divadla

V posledný deň medzinárodného festivalu Divadelný Spiš, v nedeľu 8. októbra, uvedie Spišské divadlo, kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, prvú premiéru aktuálnej sezóny, ktorá sa odohrá priamo na ulici. Ide o produkciu Pouličného divadla, ktoré je jednou z umeleckých zložiek Spišského divadla. 

Spišské divadlo je prvým profesionálnym kamenným divadlom na Slovensku, ktoré verejnosti prináša Pouličné divadlo. Znamená rozšírenie o novú experimentálnu zložku divadla a nové možnosti. Divadelné produkcie sa dostanú aj do exteriéru a oslovia ľudí, ktorí bežne do kamenných divadiel nechodia. Pouličné divadlo prináša divákom exteriérové produkcie, ktoré v sebe nesú prvky talianskej ľudovej commedie dell’arte, nového cirkusu, pantomímy a moderných atrakcií. Spájajú sa v nich magické kostýmy, rozprávkové scénické prostredie, hudba, umelecký pohyb a tanec, ktoré vytvárajú jedinečný zážitok. Presne v takom duchu sa nesie historicky prvá premiéra Pouličného divadla s názvom Panoptikum, ktorú návštevníci uvidia v nedeľu popoludní o 16-tej hodine na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi. 

Zábavné Panoptikum, ktoré kladie vážne otázky

Autor predstavenia, riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov vysvetľuje: „Naše Panoptikum je zbierkou rozličných vecí, ktoré môžeme stretnúť iba v našich snoch a na krídlach fantázie. Tie nás prenesú do sveta tradičnej talianskej ľudovej komédie, ale aj do sveta moderných atrakcií, nového cirkusu, pantomímy či pouličných umeleckých výstupov.“ Predstavenie ponúkne divákom okúzľujúce postavičky z rozprávok Tisíc a jednej noci, rozospievaného Luciana Pavarottiho, gombíkového Charlieho Chaplina, aj mágiu benátskeho karnevalu. „Naše Panoptikum zabáva, ale zároveň nastoľuje otázku: pomôžu nám naše sny pochopiť svet, v ktorom žijeme? Lebo divadlo je zrkadlom doby, ale divadlo je z takej látky, z akej sú naše sny,“ uzatvára Radovan Michalov.

Produkcie Pouličného divadla sú určené divákom všetkých vekových kategórií nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, keďže stierajú jazykovú bariéru a komunikujú neverbálnymi prvkami.

Predstavenie Panoptikum spolu s čiernou komédiou Lebka z Connemary a monodrámou Kontrabas uzavrie XIII. ročník prehliadky komorných inscenácií Divadelný Spiš, ktorý trvá od 28. septembra do 8. októbra. Počas 11 dní sa na štyroch scénach návštevníkom predstaví 13 divadiel a 14 inscenácií.

Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD