Nová sezóna SD

Začína sa 31. divadelná sezóna Spišského divadla. V roku 2022 zároveň uplynie 65. rokov od vzniku prvého profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi a od jeho prvej premiéry.

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, vstupuje v septembri do novej divadelnej sezóny. Aj naďalej je pripravené oslovovať divákov všetkých vekových kategórií rôznymi divadelnými žánrami. Sezóna 2021/2022 bude ladená v komediálnom duchu, a to predovšetkým v reakcii na uplynulé náročné obdobie.

V novembri uvedie v slovenskej premiére situačnú komédiu britského dramatika Robina Hawdona Guľový blesk v réžii jedného z najuznávanejších slovenských režisérov Svetozára Sprušanského. Dejová zápletka hry sa začína roztáčať v okamihu, keď manželstvo slávnej hereckej dvojice Rachel a Johna Dudleyovcov je v troskách a potrebujú si navzájom oddýchnuť. Nezávisle od seba sa rozhodnú stráviť pokojný víkend vo vidieckom hoteli v náručí svojich milencov. Celý hotelový personál je zamestnaný jedinou úlohou – zaručiť, aby sa počas víkendu nestretli.

Vo februári 2022 sa diváci môžu tešiť na premiéru inscenácie hry Jozefa Hollého Kubo. Príbeh o dedinskom hlupáčikovi, ktorého sa snaží rodina za každú cenu oženiť, ožije v originálnom spišskom preklade rodáka zo Smižian a významného divadelného vedca Antona Kreta v réžii umeleckého šéfa Spišského divadla Michala Babiaka.

V apríli ponúkne divadlo nielen detským divákom titul Cesta okolo sveta za 80 dní. Jeden z najznámejších románov francúzskeho spisovateľa Julesa Verna exkluzívne pre Spišské divadlo zdramatizovala autorská dvojica Bábek a Detto. V čase, keď je cestovanie obmedzené, inscenácia ponúkne pohľad na rôzne krajiny a kultúry a zdôrazní potrebu rozmanitosti a vzájomného rešpektu. Nekonvenčné spracovanie slávneho románu plné piesní prevedie diváka každého veku skutočne po celom svete. Cesta okolo sveta za 80 dní bude prvou spoluprácou významného českého režiséra Jiřího Bábka so Spišským divadlom. Ten bude zároveň túto sezónu aj kmeňovým režisérom Spišského divadla. Svojím originálnym režijným rukopisom výrazným spôsobom už niekoľko desaťročí ovplyvňuje české divadlo a je principálom pražského divadla Komorní činohra.

V rámci cyklu Nezbadané drámy, v ktorom Spišské divadlo prináša doteraz neuvedené, kvalitné pôvodné slovenské hry na profesionálne javisko, uvedie v júni inscenáciu Ahasver. Dramaticko-filozofická báseň Martina Rázusa nebude určená len pre javisko, ale súčasne vznikne aj filmový záznam inscenácie v duchu sitespecific. Projekt podporil Fond na podporu umenia. Svojím duchovným až mystickým rozmerom vytvára Rázus kritiku, ale zároveň aj obhajobu zamilovaných a pýta sa, či je láska skutočne tým najušľachtilejším citom, alebo záhubou ľudstva. Inscenácia bude venovaná 85. výročiu úmrtia Martina Rázusa, ktoré si pripomenieme v roku 2022. Režisérom inscenácie bude Michal Babiak.

V závere sezóny Spišské divadlo uvedie v slovenskej premiére situačnú komédiu oceňovaného amerického autora Roberta Caisleyho Majstrovská komédia v réžii Jiřího Bábka. Komédia vtipným spôsobom zobrazuje fungovanie divadelného „biznisu“, v ktorom producent donúti autora napísať majstrovskú komédiu nech sa deje čokoľvek.

Okrem premiérových titulov sa diváci môžu tešiť na inscenácie z minulej sezóny Oneskorená návšteva, Janko Hraško, Zdrhni pred svojou ženou, Búračka, Štúr, Je dôležité správne meno, Zmrzlina, ktoré sa pre obmedzenia uviedli len niekoľkokrát. Súčasťou repertoáru sú aj naďalej divácky veľmi obľúbené inscenácie, napríklad Krásne je v Tatrách, Rysavá jalovica, či rozprávky Perinbaba a Kráska a Netvor.

V roku 2022 si divadlo pripomenie 65. výročie založenia profesionálneho divadelného súboru v Spišskej Novej Vsi viacerými podujatiami, o ktorých bude informovať na webe www.spisskedivadlo.sk.

Divadlo sa bude riadiť kultúrnym semaforom a tomu bude prispôsobovať kapacitu aj frekvenciu predstavení. V prípade potreby je tiež pripravené prezentovať svoju tvorbu aj v online priestore.

Spišské divadlo
Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, vstupuje v septembri do novej divadelnej sezóny. Aj naďalej je pripravené oslovovať divákov všetkých vekových kategórií rôznymi divadelnými žánrami. Sezóna 2021/2022 bude ladená v komediálnom duchu, a to predovšetkým v reakcii na uplynulé náročné obdobie." data-share-imageurl="">