Modernizácia techniky v Spišskom divadle

Z prostriedkov zrekonštruujú divadelné pódium, obnovia svetelnú techniku či inšpicientský komunikačný systém

Spišské divadlo získalo na modernizáciu divadelnej techniky takmer 200-tisíc eur.

Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, nakúpi nové technické zariadenia za takmer 205-tisíc eur, vďaka projektu Modernizácia divadelnej techniky. Z Integrovaného regionálneho operačného programu získala nenávratný finančný príspevok vo výške 193-tisíc eur, zvyšok predstavuje spolufinancovanie. „Spišské divadlo v poslednom období výrazne napreduje - redizajn loga, príchod nového umeleckého šéfa a tentokrát sa divadlu podarilo získať prostriedky na nákup novej divadelnej techniky. Vzhľadom na súčasné potreby a smerovanie moderného profesionálneho divadla bol jej doterajší stav značne dlhodobo poddimenzovaný. Úspešný projekt tak prinesie východniarom ešte kvalitnejší umelecký zážitok,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V rámci celého divadla bude inštalovaný nový inšpicientský komunikačný systém na digitálnej báze, ktorý zabezpečí presnú komunikáciu medzi technickými, riadiacimi a hereckými zložkami divadla. Ten doterajší pochádza z 80. rokov a jeho funkčnosť zlyhávala. Do hlavnej sály divadla a Štúdia SD pribudne osvetľovacia technika a riadenie osvetlenia. „Projekt nám umožní modernizáciu svetelnej techniky, riadenia osvetlenia v hlavnej sále, komunikačného a konštrukčného systému a rekonštrukciu divadelného pódia v Štúdiu SD. Nezanedbateľné je, že všetky navrhované svetelné technológie využívajú technológiu na báze LED, čo výrazne ovplyvní spotrebu energie, životnosť zdrojov a variabilnejšiu funkčnosť,“ vysvetľuje riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov. V suterénnom Štúdiu SD tiež nainštalujú závesný konštrukčný systém, s možnosťou rozmiestňovať svetelnú, projekčnú, televíznu, kamerovú techniku tak, aby bolo možné priestor využívať multifunkčne a aj ako nahrávacie TV štúdio. Časť finančných prostriedkov je vyčlenená na rekonštrukciu 40-ročných sociálnych zariadení, ktoré už nespĺňajú kapacitné a hygienické štandardy. Stavebné činnosti začnú koncom júna a ich realizácia prebehne najmä počas letných mesiacov, v období divadelných prázdnin. Stavebné práce by mali byť ukončené do začiatku novej divadelnej sezóny, celkové ukončenie projektu je naplánované na koniec roka 2023.

Modernizácia divadelnej techniky nadväzuje na projekt Divadlo 21, v ktorom Spišské divadlo získalo 61-tisíc eur z krajskej dotačnej výzvy Tradície inšpirujú inovácie 2021. V rámci neho vzniklo televízne štúdio a publikačné centrum, ktoré môžu využívať žiaci spišskonovoveských škôl, ale aj samotné divadlo. Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi je profesionálne jednosúborové činoherné divadlo s 15-členným umeleckým súborom. Ročne odohrá cca 220 predstavení, ktoré navštívi takmer 40 000 divákov. 

Anna Terezková, hovorkyňa KSK