Klub hypochondrov v celoslovenskej premiére

Sme všetci chorí? Alebo je chorý celý svet? Alebo sme všetci hypochondri? Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, ako prvé na Slovensku uviedlo satirickú komédiu súčasnej autorky Meggie W. Wrighttovej Klub hypochondrov. Celoslovenská premiéra sa uskutočnila v piatok 10. marca. 

Pod tajomným pseudonymom Meggie W. Wrighttová sa skrýva 67-ročná poľská herečka a autorka Magdalena Wołłejko, ktorá sa špecializuje na komediálne hry a frašky. Jej kultová komédia Klub hypochondrov mala premiéru presne pred dvadsiatimi rokmi, v roku 2003. 

V stredobode satirického ostria tejto hry je naša fascinácia zdravým životným štýlom. Všetci sa usilujeme sledovať aktuálne trendy, udržiavať sa vo forme, byť fit a zdravý. Z každej strany k nám doliehajú rady, aké výživové doplnky by sme mali užívať, ako by sme mali cvičiť, čo by sme mali a nemali jesť... Na druhej strane nás takmer neprestajne ovláda panický strach z ochorenia, permanentná hystéria z možnej nákazy, snaha o hygienicky nezávadné prostredie. Pri najmenšej nepohode si na internete vyhľadávame príznaky a čítame články o smrteľných chorobách. 

Vo výbornej komédii Meggie W. Wrighttovej sledujeme troch kultivovaných šarmantných štyridsiatnikov, ktorých postihla kríza stredného veku a hypochondria. Hlavní hrdinovia – Ken, Leo a Tom v dôsledku rôznych životných peripetií žijú v jednom byte a sú posadnutí svojím vzhľadom a zdravotným stavom natoľko, že to hraničí s absurdnosťou. Sled vtipných situácií a nedorozumení sa začne, keď sa chystajú spoločne osláviť štyridsiate narodeniny jedného z nich. Zámena oblekov v čistiarni prinesie zmätok a na scéne sa postupne objavujú ich blízki. 

Na spoluprácu na tejto inscenácii si Spišské divadlo pozvalo režiséra Michala Náhlíka, ktorý je neoddeliteľne spojený s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove. Dramaturgom predstavenia je Michal Babiak, o efektnú scénu a o kostýmy sa postarala Anita Szökeová. 

„Cieľom divadla je prinášať témy a problémy, ktoré sa v aktuálnom kontexte javia ako naliehavé. V neposlednom rade naším zámerom bolo priniesť do kultúrneho a umeleckého prostredia dielo, ktoré ešte nebolo inscenované a obohatiť ponuku v celonárodnom prostredí. Vychádzajúc z premisy, že divadlá s regionálnou pôsobnosťou by nemali byť iba priestorom, v ktorom sa uvádzajú len osvedčené tituly z väčších divadiel, aj Spišské divadlo si dáva za úlohu byť priestorom tvorivého hľadania a objavovania novej dramatiky, ktorá plnohodnotne reflektuje otázky a dilemy súčasného sveta,“ komentuje výber inscenácie dramaturg Michal Babiak.

Ústrednú trojicu priateľov stvárnili Mikuláš Macala ako Ken, Pavol Gmuca ako Leo a Filip Štrba ako Tom. Denisa Macalová Ďuratná hrá Kenovu hysterickú manželku a jej výbušného milenca a plastického chirurga Vita zase Mikuláš Dzurík. V úlohe Leovho zakomplexovaného priateľa Bena sa predstaví Peter Gedeon. V druhej ženskej úlohe, ktorú predstavuje Tomova naivná priateľka Gina, sa predstavila Mária Čičvarová.

Hlavným partnerom inscenácie Klub hypochondrov je Fond na podporu umenia, partnerom inscenácie je BENU lekáreň. 

***

Fond na podporu umeniaHlavným partnerom inscenácie je Fond na podporu umenia.

 

Fond na podporu umeniaPartnerom inscenácie je BENU lekáreň.Fotografie: Vlastimil Slávik

Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD