2022 – rok plný zmien

Prichádza nový umelecký šéf, aj známy herec z Bratislavy

Spišské divadlo (SD) je na prelome rokov uprostred divadelnej sezóny, no napriek tomu čakajú umelecký súbor v centre Spiša viaceré novinky. Divadlo v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja v septembri začalo svoju 32. divadelnú sezónu a po uplynulých rokoch, výrazne poznačených pandémiou, naplno obnovilo všetky aktivity a pridalo aj nové.

Koncom júna si SD pripomenulo 65. výročie vzniku prvého profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi a zorganizovalo prvý ročník galavečera Zlatá labuť, počas ktorého odovzdali ceny umelcom. Na základe diváckej ankety sa najobľúbenejšími hercami stali Mária Brozmanová a Dávid Szöke a top inscenáciou sezóny komédia Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej. Ceny na najlepší herecký výkon udelila aj Umelecká rada Spišského divadla. Získali ich Mária Brozmanová, ktorá v SD pôsobí už takmer 30 rokov a Pavol Gmuca za postavu Šepkára v inscenácii Štúr. Najlepšou inscenáciou sa na základe hodnotenia Umeleckej rady SD stala inscenácia Štúr v réžii Michala Babiaka. Riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov zároveň odovzdal dve ocenenia Igricov prsteň za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla, Emilovi Spišákovi a Albínovi Medúzovi.

Aktuálnu sezónu 2022/2023 otvorilo divadlo s novou vizuálnou identitou. „Zostávame verní tradíciám v modernom šate. Nové logo divadla vzniklo výrazným redizajnom pôvodného loga. Vychádza zo sochy zlatej labute, ktorá je hlavným symbolom na budove Spišského divadla,“ vysvetľuje riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov. Súťaž o nové logo ešte v júni vyhral grafický návrh Viktora Karvaia z grafického štúdia Onaque.

V októbri SD po dvojročnej prestávke opäť zorganizovalo festival Divadelný Spiš. Dvanásteho ročníka obľúbeného podujatia sa zúčastnilo osem divadelných súborov – zo Žiliny, Zvolena, z Bratislavy, Prešova a tiež Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca (Srbsko). Organizátori už pracujú na príprave ďalšieho ročníka. Sedemdňová prehliadka komorných inscenácií profesionálnych divadiel Divadelný Spiš 2023 sa uskutoční od 30. septembra do 7. októbra.

Prichádza nový umelecký šéf

Divadlo aktuálne na prelome rokov pripravilo veľkú zmenu na poste umeleckého šéfa. Teatrológ, režisér a vysokoškolský pedagóg Michal Babiak, ktorý na tejto pozícii pôsobil posledných päť rokov, prechádza na pozíciu dramaturga. Od roku 2018 režíroval v Spišskom divadle 17 inscenácií. Zatiaľ tými poslednými bola v aktuálnej divadelnej sezóne septembrová premiéra titulu Pani Bovaryová a v novembri skvelá komédia Mira Gavrana Všetko o ženách, ktorá odhaľuje všetko, čo vás kedy o ženách zaujímalo. Činoherný súbor od januára vedie nový umelecký šéf – divadelný a dabingový režisér Viktor Kollár, ktorý dlhé roky pôsobil v trnavskom Divadle Jána Palárika.

Starý a nový umelecký šéf budú spolupracovať na predstavení Rozprávky z krivého zrkadla s podtitulom Andersenove rozprávky, ktoré divadlo uvedie v apríli. Tri príbehy Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šaty, Kresadlo a Škaredé káčatko zdramatizoval Michal Babiak a režíruje Viktor Kollár, ktorý je zároveň autorom piesní. Divadlo sa cielene zameriava aj na detského diváka. „Reagujeme na záujem škôl a rodín s deťmi o detské predstavenia,“ uviedol Radovan Michalov.

Herecké hviezdy na Spiši

Spišské divadlo v novom roku odprezentuje svojim návštevníkom ešte jednu novú osobnosť. Hosťujúcim členom umeleckého súboru Spišského divadla sa stal obľúbený slovenský herec Marek Majeský, ktorý sa už 20. januára predstaví v hlavnej úlohe komédie Murraya Schisgala Lá-á-á-ska. Riaditeľ divadla neskrýva spokojnosť a očakáva, že úspešná komédia o láske, ktorá občas zamáva každým, priláka nových divákov. „Úprimne ma teší že sa nám podarilo dotiahnuť do Spišskej Novej Vsi tohto charizmatického herca. Určite bude pre návštevníkov veľkým magnetom. Verím, že sa nám podarí na hosťovanie získať aj ďalšie zaujímavé herecké osobnosti.“

SD bude v prvom polroku pokračovať naplánovanými premiérami. V marci uvedie komédiu Klub hypochondrov, v máji komédiu Meno a sezónu uzavrie inscenáciou  Kubo (po špiski), v ktorej postavu Kuba stvárni ďalší známy slovenský herec –  Marián Labuda ml.

***

Veronika Fitzeková
hovorkyňa SD

Spišské divadlo